0

Marc Stein z ESPN doniósł o dość nietypowym wydarzeniu. Yi Jianlian, któremu Los Angeles Lakers postanowili dać szansę po bardzo udanej dla  28-letniego Chińczyka  olimpiadzie po rozmowie z klubem w niedzielę, poprosił za pośrednictwem swojego agenta o zwolnienie. Głównym powodem rezygnacji Jianliana są najprawdopodobniej zbyt wygórowane oczekiwania względem roli, jaką miał pełnić w drużynie trenera – Luke’a Waltona.

Z niepotwierdzonych plotek wynikało ,jakoby kontrakt Yi  Jianliana opiewał na gwarantowany milion dolarów i w przypadku utrzymania się w składzie Lakers miał otrzymywać łącznie 8 milionów za sezon. Poniekąd dowodzi to, że zeszłoroczny MVP ligi chińskiej nie szukał zatrudnienia z powodów biznesowych, lecz stricte sportowych. Tymczasem ograniczone minuty w rozgrywkach  przedsezonowych prawdopodobnie dały mu do zrozumienia, że nie będzie odgrywał znaczącej roli w zespole. Jianlian nawet z wysokim kontraktem mógłby okazać się dla Jeziorowców bardzo opłacalną inwestycją ze względu na rynek w Azji, który dostarczał olbrzymich przychodów za sprawą  Kobego Bryanta.

Wiele osób widziało w Yi Jianlianie potencjał, ponieważ jego umiejętności rzutu z dystansu zdawały się doskonale pasować w system Luke’a Waltona, w którym Yi mógł grać jako „stretch 5”. Wspomniany wcześniej brak minut nie pozwolił Chińczykowi zaprezentować swoich umiejętności. Oczywiście Yi, miał już swoją szansę w NBA i oprócz jednego statystycznie dość udanego sezonu w New Jersey Nets, jego przygoda z NBA przeszła bez echa, nie wyróżnając się niczym szczególnym, co pozwoliłoby mu na dłużej utrzymać się w lidze.

Co ciekawe skład Jeziorowców wynosi na tę chwilę 16 osób. Oznacza to, że Mitch Kupchak musi ogłosić, że Lakers zwalniają jeszcze jednego zawodnika. Potencjalnie kandydatami ku temu są Thomas Robinson i Metta World Peace. Możliwe jednak, że z racji bardzo wolnego progresu Lakers postanowią rozstać się z Anthony Brownem, który pomimo świetnych wyników na uczelni, nie potrafi przełożyć ich na poziom  NBA i nie odnajduje się w roli „3&D”. Z kolei skazany na obcięcie ze składu Robinson pokazał, że może być człowiekiem wnoszącym energię z ławki, walcząc o każdą piłkę, wykonując tym samym brudną robotę. 36-letni World Peace wnosi z kolei aspekt doświadczenia i wiedzę w zakresie obrony. Zanim informacja o odejściu Yi pojawiła się w mediach, donoszono także o możliwości zatrudnienia Metty jako asystenta trenera, gdyby miało zabraknąć dla niego miejsca w 15-sto osobowym zespole.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02