0

Los Angeles Lakers sfinalizowali porozumienie, o którym wiedzieliśmy od ponad tygodnia i oficjalnie podpisali kontrakt z Nickiem Youngiem. Tak długie oczekiwanie było spowodowane koniecznością wykonania roboty papierkowej, aby w księgach Lakers znalazła się odpowiednio duża liczba środków na zmieszczenie nowego kontraktu Younga. Niezbędne było m. in. zwolnienie Kendalla Marshalla, zrzeczenie się wartego 2,8 mln dolarów trade-exception, które Jeziorowcy dostali za transfer Steve'a Blake'a do Warriors, a także pozbycie się cap holdów, pamiętających zamierzchłe czasy.

Według zasad zebranych w porozumieniu zbiorowym (CBA) między właścicielami, ligą i unią zawodników, kontrakty zawodników liczą się do puli płac drużyny nawet wtedy gdy są już oni wolnymi agentami. Dzieje się tak dopóki zawodnik nie podpisze kontraktu z innym zespołem, uprzedni pracodawca nie zrzeknie się do niego praw lub zakończy on karierę w oficjalnym trybie NBA, podpisując odpowiednie dokumenty. Są to tzw. cap holds, których wysokość jest uwarunkowana szeregiem zasad, ale w głównej mierze zależna od wysokości kontraktu zawodnika w poprzednim sezonie.

Tak czy inaczej jeszcze przed kilkunastoma dniami w księgach Lakers znajdowały się cap holdy takich graczy, jak Theo Ratliff, Joe Smith, Karl Malone, Horace Grant, Brian Shaw czy Ron Harper. Łącznie 12 zawodników, którzy w sumie zajmowali 15 milionów dolarów w salary cap. Nie są to pieniądze, które klub fizycznie płaci graczom, a także nie liczą się one do luxury tax. Po co więc Lakers trzymali przez tyle lata bałagan w swojej księgowości? Dlatego, że nie ma zwyczaju w NBA, aby zrzekać się tych praw do momentu, gdy zaistnieje taka konieczność.

Lakers od 1996 roku nie mieli perspektywy znalezienia się poniżej progu salary cup, a więc zalegające cap holdy nic nie zmieniały w ich sytuacji, gdyż z nimi, czy bez nich, i tak nie mieli dostępnych środków na wolnych agentów. Poza tym wraz z cap holdem klub wciąż zatrzymuje prawa Birda do byłych graczy i gdyby na przykład Brian Shaw wziął się ostro za trening i zechciał powrócić na parkiety NBA, Lakers byliby uprzywilejowani względem innych drużyn, mogąc mu zaoferować kontrakt, korzystając z praw Birda. Niestety jeśli Shaw porzuci fotel trenerski w Denver i dokona heroicznego powrotu z emerytury, Lakers będą musieli obejść się ze smakiem, gdyż wszystkie te relikty przeszłości zostały już wykasowane z ich salary cap.

Tak więc po wykonaniu papierologii Mitch Kupchak mógł w końcu zaprosić Nicka Younga do swojego biura, aby ten złożył podpis na 4-letnim kontrakcie z Jeziorowcami. Na jego mocy Swaggy P zarobi w pierwszym sezonie 4,9 mln dolarów, a przez cały czas trwania umowy 21,5 mln, o ile wypełni ją w całości, gdyż czwarty sezon jest opcją zawodnika i będzie mógł zostać wolnym agentem w lecie 2017 roku. Przed rokiem Young podpisał z Lakers dwuletni kontrakt za minimalną płacę i zgodnie z oczekiwaniami nie podjął opcji zawodnika na drugi sezon i został wolnym agentem.

„Kiedy w czerwcu Nick postanowił zostać wolnym zawodnikiem, wyraziłem nadzieję, że będziemy w stanie ściągnąć go z powrotem, podpisując kontrakt, który będzie w interesie zarówno jego, jak i Lakers. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że udało nam się tego dokonać. Nick był jasnym punktem naszej drużyny w poprzednim sezonie i jesteśmy szczęśliwi, że zatrzymamy tak utalentowanego gracza, który jest tak oddany temu, co chcemy zbudować”. – powiedział Mitch Kupchak.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02