0

Kompletowanie drużyny na rozgrywki 2014/2015 zmierza powoli ku końcowi i tym samym zbliżamy się wielkimi krokami do sezonu ogórkowego. Los Angeles Lakers w dużej mierze zachowają swój kształt, gdyż zostanie w niej aż ośmiu graczy z zeszłego sezonu, dziewięciu jeśli zdecydują się na ponowny kontrakt z Kendallem Marshallem. Tymczasem Jeziorowcy finalizują nowe umowy ze skrzydłowymi Ryanem Kellym i Wesleyem Johnsonem, co sprawia, że znamy już 12 graczy jacy będą grać w ich barwach w przyszłym sezonie.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Lakers chcą podpisać nowy kontrakt z Ryanem Kellym, być może z Xavierem Henrym i raczej niekoniecznie z Wesleyem Johnsonem, ale jak się okazało, w rzeczywistości postanowili zatrzymać całą trójkę. Kontrakty Johnsona i Henry'ego to umowy na jeden sezon za minimalną płacę w wysokości 1 mln dolarów.

Kelly, wobec którego Lakers mają największe nadzieje z tego grona, otrzymał większe zabezpieczenie swojej przyszłości w postaci 2-letniego, w pełni gwarantowanego kontraktu, bez żadnych opcji, własnych czy zespołu. Póki co nie znane są liczby stojące za tą umową, ale spekuluje się, że może ona opiewać na wyższą kwotę niż minimalna płaca i być może Lakers wykorzystali na nią część lub nawet całość swojego room exception (2,7 mln). To by zaś zamykało drogę do dalszych poważnych wzmocnień.

Wesley Johnson przyszedł do Lakers przed rokiem, godząc się na grę za minimalną płacę, podobnie jak Jordan Farmar i Nick Young. Ta dwójka zdołała wykorzystać blichtr Los Angeles Lakers i zapracować na nowe kontrakty już za wyższe pieniądze, ale Wesleyowi, choć rozegrał najlepszy sezon w karierze się to już nie udało. Johnson notował średnio 9,1 punktu, 4,4 zbiórki, 1,1 przechwytu i 1 blok na mecz, ale Lakers nie mogli liczyć na żadną regularność w jego wykonaniu. Mecze świetnie przeplatał takimi, w których kompletnie przechodził obok gry, miesiące dobre, fatalnymi. W lutym na przykład notował średnio 13,8 punktu i 5,6 zbiórki, trafiając co drugi rzut za trzy punkty, aby w kolejnym notować już tylko 6,9 punktu, 3,1 zbiórki na skuteczności 22,2% za trzy.

Nie mniej jednak Lakers zatrzymują go po bardzo niskiej cenie i wiele nie ryzykują. Na rynku nie pozostało już wielu niskich skrzydłowych, którzy przewyższaliby go umiejętnościami, a jednocześnie ciężko byłoby ich przekonać do gry za minimalną płacę. 27-letni Johnson zapewnia drużynie atletyzm, młode i szybkie nogi oraz wciąż niewykorzystany talent, z którym przychodził do ligi w 2010 roku, będąc wybranym z wysokim 4 numerem w drafcie. Wesley miał pecha grać całą dotychczasową karierę w słabych drużynach i być może gdyby był otoczony lepszymi graczami, bardzo by na tym skorzystał. Na razie nie zapowiada się jednak, aby Lakers byli więcej niż ligowym średniakiem, więc możemy się o tym nie przekonać w najbliższym sezonie.

Kelly wydawał się być natomiast pewniakiem do podpisania nowej umowy z Lakers, po tym jak w udanym dla siebie pierwszym sezonie w NBA zajął 14. miejsce w głosowaniu na piątki najlepszych debiutantów. W poprzednich rozgrywkach zarobił 490 tysięcy dolarów, w przyszłych jego płaca wzrośnie przynajmniej dwukrotnie, a ile dokładnie powinniśmy się dowiedzieć w najbliższych dniach, kiedy zostaną opublikowane szczegóły tego kontraktu.

Na chwilę obecną w składzie Lakers widnieje 12 graczy, choć część z nich nie złożyła jeszcze podpisów pod kontraktami. Są to jednak dogadane umowy i nic w tym temacie się już nie zmieni. Tak więc szkoleniowiec, którego nazwiska wciąż jeszcze nie znamy, dysponować będzie następującą formacją: Jeremy Lin, Steve Nash, Kobe Bryant, Xavier Henry, Nick Young, Wesley Johnson, Ryan Kelly, Julius Randle, Carlos Boozer, Ed Davis, Jordan Hill i Robert Sacre. Niegwarantowany kontrakt ma Jordan Clarkson, ale po udanych występach w lidze letniej można przyjąć, że będzie trzynastym graczem w składzie Lakers. To daje nam jeszcze dwa wolne miejsca, z których jedno może przypaść Kendallowi Marshallowi jeżeli żaden inny klub nie przechwyci go z listy waivers w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02