0

Jeszcze przed rokiem dalsza kariera Xaviera Henry'ego stała pod znakiem zapytania, kiedy jako wolny agent nie potrafił sobie znaleźć pracodawcy. Udało mu się jedynie wywalczyć niegwarantowany kontrakt z Lakers i na miejsce w składzie na sezon zasadniczy musiał zapracować na obozie treningowym. Finalnie mu się to udało i utrzymał się w składzie do końca sezonu, notując bardzo solidne 10 punktów na mecz. Zapracował tym samym na nowy jednoroczny kontrakt, tym razem już w pełni gwarantowany na sumę 1 miliona dolarów.

Henry trafił do Lakers we wrześniu ubiegłego roku po bezowocnym poszukiwaniu gwarantowanej umowy. Na obozie treningowym od pierwszych dni imponował swoją energią, skocznością, atletyzmem oraz pracowitością i bardzo szybko znalazł uznanie w oczach sztabu szkoleniowego Lakers. Już w pierwszym meczu przedsezonowym z Golden State Warriors zdobył 29 punktów, więcej niż kiedykolwiek wcześniej w pierwszych trzech sezonach w lidze. W ośmiu meczach sparingowych notował zaś średnio 11,9 punktu i 2,4 zbiórki, trafiając m.in. 54,5% rzutów trzypunktowych. Tym samym bez większych kłopotów wywalczył sobie miejsce w 15-osobowym składzie na rozgrywki regularne, wygrywając rywalizację o nie z Dariusem Johnsonem-Odomem i Marcusem Landrym.

W oficjalnym meczu sezonu zasadniczego Henry wyczynu z pierwszego meczu w ramach preseason już nie powtórzył, ale wciąż spisywał się zaskakująco dobrze. W całym sezonie 2013/2014 zagrał jednak tylko w 43 spotkaniach, gdyż borykał się z kontuzjami kolan i nadgarstka, z powodu, których musiał w końcu poddać dwóm operacjom pod koniec rozgrywek. Henry notował średnio 10 punktów na mecz, będąc ósmym najlepiej punktującym zawodnikiem Lakers w ubiegłym sezonie. Zanotował również sześć spotkań z dorobkiem powyżej 20 punktów, podczas gdy przed tymi rozgrywkami jego rekord wynosił ledwie 19 oczek. Najlepszym występem Xaviera była konfrontacja z Portland Trail Blazers 1 grudnia 2013, w której ustanowił nowy rekord kariery, zdobywając 27 punktów.

Statystyki jakie osiągał Henry mogły wywindować jego wartość na rynku nieco wyżej niż minimalna płaca, za jaką zostanie w Lakers na kolejny sezon. Urazy spowodowały jednak, że nie mógł zaprezentować się w pełnej krasie i biorąc pod uwagę, że w trzech pierwszych sezonach w lidze także często miewał problemy zdrowotne, nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem na rynku wolnych agentów. Dzięki temu Jeziorowcy mogli podpisać z nim kolejny kontrakt, zyskując solidnego i wciąż perspektywicznego gracza po okazyjnej cenie.

Po tym jak Xavier poddał się zabiegom, mającym na celu zaleczenie urazów kolana i nadgarstka, rehabilitował się pod okiem sztabu szkoleniowego Lakers, który bacznie obserwował czynione przez niego postępy. Rehabilitacja przebiegała do tej pory pomyślnie i upewniwszy się, że Henry dojdzie do pełni sprawności fizycznej Jeziorowcy postanowili podpisać z nim nowy kontrakt.

W chwili obecnej Lakers nie posiadają, żadnego klasycznego niskiego skrzydłowego w składzie, ale zarówno Henry, jak i Nick Young mogą grać na pozycjach 2-3. Mówi się również o tym, że Kobe Bryant także w tym sezonie może więcej grywać jako trójka, choć nie zmienia to faktu, że sprowadzenie nominalnego gracza na tę pozycję do pierwszego składu wciąż jest palącą potrzebą Lakers.

  

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02