0

Jeziorowcy mają jeszcze kilka wolnych miejsc w składzie i pewniakiem do zajęcia jednego z nich wydaje się być Ryan Kelly. W czerwcu zarząd skorzystał z prawa do oferty kwalifikowanej i uczynił go zastrzeżonym wolnym agentem, ale póki co inne drużyny nie są skore do licytacji o jego usługi. Oznacza to, że Lakers będą mogli z nim podpisać kontrakt na sumę w okolicach płacy minimalnej. Według raportu Marka Mediny z LA Daily News zarząd ma to uczynić w najbliższych dniach. Szansę na pozostanie w drużynie ma również Xavier Henry, z kolei Wesley Johnson jest bliższy szukania sobie nowego klubu.

Ryan Kelly to jeden z najbardziej udanych wyborów Lakers w drafcie w ostatnich latach. W bardzo ubogim w talent naborze do ligi 2013 Jeziorowcy dysponowali bardzo odległym numerem 48, a mimo to dokonali najlepszego możliwego wyboru spośród 30 graczy wyselekcjonowanych w drugiej rundzie draftu. W debiutanckim sezonie Kelly imponował boiskową inteligencją, umiejętnością rozciągania obrony rywali, tworzeniem spacingu partnerom oraz solidną skutecznością w rzutach za trzy punkty (33,8%). Jak na białego zawodnika Ryan może się również pochwalić niezłym atletyzmem, co sprawia, że w NBA stać się kimś więcej niż tylko wysokim graczem, który umie trafić z daleka, jak chociażby Steve Novak, do którego był porównywany zanim trafił do ligi.

W poprzednim sezonie Kelly zarobił bardzo skromne 490 tysięcy dolarów i Jeziorowcy będą musieli dać mu nieznaczną podwyżkę, aby go zatrzymać. Prawdopodobnie może liczyć na podobny kontrakt, jaki podpisał przed rokiem Robert Sacre, a mianowicie 3-letnią, w pełni gwarantowaną umowę za minimalną płacę.

Dobre wrażenie w pierwszym roku gry w barwach Lakers wywarł także Xavier Henry. Imponował swoim atletyzmem, agresywnością oraz nienaganną etykę pracy, co pomogło mu notować średnio 10 punktów na mecz. Henry ma jednak dość bogatą historię kontuzji i to może być przeszkodzą w podpisaniu przez niego nowego kontraktu z Lakers. W czterech pierwszych sezonach w lidze Xavier opuścił prawie połowę wszystkich gier, oczywiście nie wszystkie z powodu urazów, gdyż grając wcześniej w Grizzlies i Hornets często nie łapał się rotacji, ale znaczną część tak. Również w poprzednim sezonie nie omijały go kontuzje. W tej chwili Henry wciąż rehabilituje się po operacjach na prawym kolanie i lewym nadgarstku i dopiero pod koniec miesiąca ma być dopuszczony do pełnych treningów. W ostatnich tygodniach widziano go w ośrodku treningowym Lakers, jak trenował używając wyłącznie prawej ręki.

Według Marka Mediny Jeziorowcy przychylają się do zatrzymania Henry'ego na kolejny sezon, ale do podpisania umowy jeszcze daleko. Na początku lipca Dave McMenamin z ESPN donosił, że Lakers zamierzają sprawdzić Xaviera na prywatnych treningach i dopiero po zweryfikowaniu jego dyspozycji po odniesionych urazach podejmą ewentualne rozmowy w sprawie nowej umowy.

Tymczasem wydaje się mało prawdopodobne, aby Lakers podpisali nowy kontrakt z Wesleyem Johnsonem Poprzedni sezon był dla niego najbardziej udanym w dotychczasowej karierze, ale zdobywając średnio 9,1 punktu i 4,4 zbiórki na mecz, na skuteczności 42,5% z gry i 36,9% za trzy, zbyt często notował wahania formy i Jeziorowcy nie mogli liczyć na jego regularność. Zarząd ponoć nie wykluczył jeszcze, że ponownie zobaczymy go w barwach złota i purpury, ale na chwilę obecną Lakers zamierzają poszukać niskiego skrzydłowego na rynku wolnych agentów. Wciąż dostępni są tacy gracze, jak Evan Turner, Shawn Marion czy Al-Farouq Aminu, choć nie wiadomo czy zgodzą się grać za minimalną płacę. Wesley ma nad nimi tę przewagę, że może być dostępny w tej cenie.

  

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02