0

Po siedmiu sezonach kariera Pau Gasola w LA Lakers oficjalnie dobiegła końca. Hiszpański środkowy, po tym jak nie udało się sprowadzić Carmelo Anthony'ego, odrzucił propozycję kontraktu Jeziorowców, nie chcąc grać dłużej w drużynie, która prawdopodobnie drugi rok z rzędu będzie w ogonie NBA. Gasol przenosi się do Chicago Bulls. Od wczoraj Jeziorowcy omawiali z Bykami możliwość wymiany typu sign-and-trade, ale nie udało się osiągnąć konsensusu zadowalającego obydwie strony. Po tym jak przez ostatnie 3 sezony Lakers nieudolnie starali się go wytransferować, w końcu tracą go, nie dostając nic w zamian.

„To nie była łatwa decyzja. Po długim namyśle, postanowiłem grać w Chicago Bulls. Jestem bardzo podekscytowany tym nowym etapem mojego życia”. – oznajmił Pau za pośrednictwem Twittera.

Według doniesień Dave'a McMenamina z ESPN zarząd Lakers zaproponował Gasolowi dwa różne kontrakty, dwuletni na łączną sumę 23 milionów dolarów oraz trzyletni opiewający na 29 milionów dolarów. Żadna z tych propozycji nie przekonała go do pozostania w Lakers, mimo iż w Chicago zarobi mniejsze pieniądze. Na razie nie są znane szczegóły finansowe, ani długość kontraktu, ale w pierwszym roku gry Pau zarobi tylko około 6,5 miliona dolarów. Gdyby udało się dopiąć transfer sign-and-trade mógłby wówczas liczyć na zarobki rzędu 10 milionów za sezon, podobne do tych jakie zaproponowali mu Jeziorowcy.

Kilka miesięcy temu Gasol zapowiedział, że kluczowa przy podjęciu decyzji o wyborze drużyny na przyszłość będzie możliwość walki o mistrzowski tytuł. Mimo iż w Los Angeles spędził najlepsze lata swojej kariery, zżył się z miastem, był chciany przez kierownictwo, jak i mocno nakłaniany do pozostania przez Kobego Bryanta, a także otrzymał uczciwą propozycję kontraktu, to Lakers warunku walki o najwyższe cele nie potrafili spełnić.

Chicago wydaje się być dla niego idealnym miejscem do kontynuowania kariery, gdyż w mniej konkurencyjnej Konferencji Wschodniej, u boku najlepszego defensora ubiegłego sezonu Joakima Noah, jego uwypuklające się w ostatnich latach braki szybkościowe i atletyczne nie będą aż tak widoczne. Pau był również rekrutowany przez San Antonio Spurs oraz Oklahoma City Thunder i w obydwu przypadkach również miałby szansę walki o tytuł, ale na Wschodzie droga do niego może być znacznie łatwiejsza. Po rozpadzie wielkiej trójki z Miami Heat, Bulls z powracającym na parkiety Derrickiem Rosem będą jednym z głównych kandydatów do mistrzowskiego tytułu.

Pau odchodzi z Lakers jako dwukrotny mistrz NBA w latach 2009 i 2010 oraz trzykrotny uczestnik All-Star Game. Być może kiedyś zostanie uhonorowany za swoją grę w barwach złota i purpury zastrzeżeniem numeru 16, z którym grał w Mieście Aniołów, a na razie zostawia Kobego Bryanta jako ostatniego zawodnika w składzie Lakers, który pamięta ostatnie mistrzostwo.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02