0

Grudzień to czas w którym zaczynają się krystalizować cele, do których dążyć będą kluby NBA. Z grubsza wiadomo już kto będzie walczył o przewagę własnego parkietu w drodze do finałów, kto powalczy o Playoffs, a kto będzie prowadził kampanię po Andrew Wigginsa. Lakers mają aspiracje aby walczyć o drugi z tych celów, jednak ich obecna forma nie jest wystarczająca, aby wierzyć w jego realizację. Aby zwiększyć więc swoje szanse Mitch Kupchak zaczął od telefonu do New York Knicks, od których chętnie przejąłby Imana Shumperta oraz Tysona Chandlera.

Zero. Właśnie tylu rozgrywających zdolnych do gry posiada w chwili obecnej Mike D'Antoni. Mitch Kupchak przebąkiwał, że Lakers przyglądają się dostępnym wolnym agentom, ale wśród nich nie widzą nikogo kto byłby lepszy od Kobego Bryanta, Xaviera Henry'ego i Jodiego Meeksa, którym przypada rola maskowania pozycji numer jeden w obliczu kontuzji Steve'a Blake'a, Steve'a Nasha i Jordana Farmara. Ubogi, o tej porze roku, w utalentowanych graczy rynek wolnych agentów, czy D-League to nie jedyne drogi na pozyskanie zawodnika. Realnego wzmocnienia można dokonać za pomocą transferu i jeśli wierzyć plotkom, Lakers są jak najbardziej otwarci na pomysł wymiany.

Według Chrisa Broussarda z ESPN, Mitch Kupchak wykonał telefon do swojego kolegi po fachu z Nowego Jorku, Steve'a Millsa, w celu wyrażenia zainteresowania usługami Imana Shumperta. Choć 23-letni zawodnik w swoim debiutanckim sezonie faktycznie był przymierzany do gry na pozycji numer jeden, to obecnie jest bardziej dwójką, stąd może budzić zdziwienie że Lakers nie szukają typowego rozgrywającego. Nie jest za to żadną tajemnicą, że Knicks są otwarci na handlowanie Shumpertem, który w bieżących rozgrywkach mocno zawodzi – jego średnia 6,6 punktu na mecz oraz skuteczność 38% z gry to najgorsze notowania w jego 3-letniej karierze w NBA.

Do transferu jeszcze daleka droga i jeżeli rozmowy staną się bardziej zaawansowane, to nie nastąpi to raczej przed powrotem Lakers z 4-meczowej serii wyjazdowej, którą zakończą wtorkowym starciem z Memphis Grizzlies. Zainteresowanie tym graczem może sugerować, że Jeziorowcy czują się komfortowo z Bryantem w roli rozgrywającego, ale brak im zawodnika, który byłby w stanie sprostać w defensywie niskim, szybkim i atletycznym jedynkom rywali – Iman w swojej krótkiej karierze na parkietach NBA zdołał zapracować sobie na opinię solidnego defensora.

Nie wiadomo jednak czy Knicks są zainteresowani pozyskaniem któregoś z graczy Lakers w zamian za Imana, którego kontrakt opiewa na sumę 1,7 mln dolarów. Jeżeli miałaby to być wymiana z udziałem tylko dwóch zawodników, jedynym graczem który zarabia podobne pieniądze w Lakers jest Jodie Meeks. Dziś jest jednak 15 grudnia, a to oznacza, że mija okres ochronny w którym Jeziorowcy nie mogli wytransferować podpisanych w lecie zawodników, a więc Chris Kaman, Nick Young, Shawne Williams, Wesley Johnson, Xavier Henry, Jordan Farmar i Robert Sacre także mogą być częścią negocjacji. Jodie może być jednak najbardziej łakomym kąskiem z tego grona, gdyż póki co rozgrywa bardzo efektywny sezon, notując średnio najwyższe w karierze 12,8 punktu na mecz, trafiając 47,2% rzutów z gry i 44,1% rzutów za trzy punkty.

Niewykluczone jednak, że może dojść do większej wymiany gdyż Lakers zainteresowani są także Tysonem Chandlerem, za którego najchętniej oddaliby zawodzącego w tym sezonie Pau Gasola. Według źródeł na które powołuje się Chris Broussard, Knicks nie chcą pozbywać się Chandlera – kilka klubów dzwoniło już do nich z pytaniem o niego. Nowojorczycy są skłonni oddać Tysona tylko wtedy jeżeli druga strona transferu zgodzi się także przejąć J.R. Smitha, który w bieżących rozgrywkach prezentuje fatalna formę, po tym jak w lecie podpisał 3-letnią umowę na łączną sumę 18 milionów dolarów. Już samo pozyskanie Chandlera kolidowałoby jednak z planem czyszczenia przez Lakers salary cup na lato 2014, gdyż kontrakt środkowego Knicks końca dobiera rok później.

Co roku słyszymy plotki transferowe, przy których padają hasła Lakers czy Pau Gasol i najczęściej nic z nich nie wynika. Pojawienie się ich w tym momencie pozwala jednak przypuszczać, że Jeziorowcy nie są zadowoleni z formy prezentowanej przez Katalończyka, za to jak najbardziej chcą walczyć o Playoffs. Jeżeli nie uda się z Shumpertem, możliwe, że w ciągu najbliższych tygodni tak czy inaczej dojdzie do jakichś roszad w składzie Lakers.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02