0

Na kilka godzin przed meczem z Minnesotą Timberwolves brak Kobego Bryanta na parkiecie wydaje się co raz bardziej prawdopodobny. Jak się okazuje, od tego sezonu, w lidze NBA obowiązują odrębne przepisy na wypadek wstrząśnienia mózgu, wszystko oczywiście w trosce o zdrowie zawodników. Aby móc zagrać, Kobe przez 24 godziny nie może odczuwać żadnych symptomów urazu, a następnie musi wykonać szereg kroków, aby to potwierdzić.

Proces ten obejmuje ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, bieganie, sprawdzenie zwinności i ćwiczenia bezkontaktowe z piłką. Jeśli na żadnym etapie nie wystąpią symptomy, wtedy Kobe spotka się z wyznaczonym przez ligę NBA specjalistą neurologiem, od którego to opinii ostatecznie będzie zależne zezwolenie mu na grę w tym spotkaniu.

Jest to pierwszy tego typu uraz w karierze Kobego Bryanta w NBA, a przynajmniej pierwszy o którym oficjalnie wiadomo. Lakers zgłosili jego status zdrowotny, jako day-to-day, co samo w sobie nie oznacza jeszcze, że zabraknie go w dzisiejszym meczu, ale regulacje ligowe dotyczące wstrząśnień sprawiają, że decyzja nie będzie zależeć tylko od woli zawodnika, czy też lekarzy klubowych. Znając determinację Bryanta, gdyby nie to, zapewne zagrałby w tym meczu bez chwili zawahania.

Kobe doznał urazu w trakcie niedzielnego All-Star Game, po kolizji z Dwyanem Wadem, który go bezceremonialnie sfaulował. Wówczas wydawało się, że skończyło się "tylko" na złamaniu nosa, ale lekarze, którzy zbadali go po tamtym zdarzeniu wysnuli hipotezę o lekkim wstrząśnieniu mózgu. Diagnozę tę potwierdził wczoraj neurolog Dr. Vern Williams.

Bryant od All-Star Game nie rozmawiał z dziennikarzami, ale na temat tamtego zdarzenia wypowiedzieli się jego koledzy z drużyny. „To był Mecz Gwiazd. Nie rozumiem tego, co się tam wydarzyło. To było szalone.ˮ − powiedział Andrew Bynum. „Myślę, że miejsce i sytuacja na boisku nie były odpowiednie na taki faul. Nie sądzę, żeby Dwyane miał na celu złamać mu nos... ale jeszcze raz, nie było to odpowiednie miejsce na takie zagranie.ˮ − dodał Pau Gasol.

Sam sprawca zamieszania powiedział jednak dziennikarzom, że wysłał Kobemu przeprosiny. „To wszystko, co mogę zrobić. Kobe wie, że nie chciałem go uszkodzić. Możemy dyskutować o celowości faulu  w tej sytuacji, ale nie chciałem, żeby tak się to skończyło.ˮ − powiedział Wade.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Suns6418.7800.01
2Grizzlies5626.6838.01
3Warriors5329.64611.05
4Mavericks5230.63412.04
5Jazz4933.59815.01
6Nuggets4834.58516.01
7Timberwolves4636.56118.01
8Pelicans3646.43928.02