Niezniszczalny Kobe Bryant

0

Kobe BryantPrawie każda część ludzkiego ciała ma inne znaczenie podczas 48 minut gry w koszykówkę. Łapanie, podawanie czy rzucanie piłki wiąże się zawsze z ryzykiem odniesienia kontuzji nadgarstka. W jego budowie oprócz 8 kości znajdują się oczywiście wiązadła. Pod skórą są odpowiedzialne za siłę dłoni i pomagają łączyć kości między sobą. Każdy wykonywany ruch jest odczuwany przez nie. Pomagają też idealnie ułożyć dłoń, by piłka precyzyjnie wpadła do kosza. Tak, tak, chodzi tu o problemy zdrowotne Kobe Bryanta.

Absolutnie wyjątkowy

Patrząc na jego wiek (33 lata) i blisko 48 838 minut spędzonych na parkietach NBA można zrozumieć, że Kobe nie jest zdolny do rzucania ponad 40-stu punktów co mecz. A jednak on zrobił to ostatnio 4 razy z rzędu. "The Black Mamba" wydaje się, mimo to całkowicie ignorować ból. Każde spotkanie i każda wygrana działa na niego jak środek znieczulający. Phil Jackson powiedział nawet, że: "Michael Jordan, ani żaden z jego graczy nie miał w przeciągu kariery tylu kontuzji co Kobe". O jego wyjątkowości świadczy nie tylko wspaniała kariera, ale i chęć walki z przeciwnościami. Na początku sezonu Lakers rozgrywają wiele spotkań back-to-back, ale Bryant jest ciągle najlepszym zawodnikiem backcourt w drużynie.

Uszkodzony lewy nadgarstek, wrzesień 1996

Po szkole 18-letni Kobe poszedł z kolegami z uczelni na Venice Beach, by pograć na boisku. Niestety, stracił równowagę, upadł i złamał lewy nadgarstek. Wróżono mu długą przerwę w grze, ale sztab szkoleniowy postanowił i tak mu dać mu szansę. Operacja nie doszła do skutku.

Złamana prawa ręka, październik 1999

Podczas, gdy Lakers po raz pierwszy grali pod wodzą Phila Jacksona Bryant został potrącony i uderzony w łokieć przez rywala. Działo się to już w pierwszej kwarcie. Mimo bólu niezrażony Koby dalej grał przez 30 minut. Zdobył wtedy 18 punktów, miał 5 asyst, 4 przechwyty i 0 strat. Dopiero dwa dni później, kiedy Bryant skarżył się na ból, zdjęcia rentgenowskie wykazały, że złamał czwartą kość śródręcza. Po 15 meczach pauzy wrócił w wielkim, jak na jego wiek, stylu. Przeciwko Golden State Warriors zdobył 19 punktów.

Skręcił lewą kostkę, czerwiec 2000

W czasie finału NBA przeciwko mistrzom Konferencji Wschodniej- Indiana Pacers skręcił kostkę. Było to drugie spotkanie finałów i drugie wygrane przez Lakers(111-104). Kobe opuścił kolejny mecz, który Jeziorowcy przegrali 100-91, ale wrócił już na następne spotkanie. Drużyna z Los Angeles wygrała po dogrywce 120-118. Bryant rzucił 22 punkty w drugiej połowie i miał 5 asyst. Shaquille O'Neal rzucił 35 oczek i miał 11 zbiórek. Kobe zablokował również rzut Jalena Rose'a na 2 minuty i 33 sekundy przed końcem gry.

Zwichnięty prawy bark, styczeń 2004

Lakers grali wtedy z Cleveland Cavaliers LeBrona Jamesa. O'Neal i Karl Malone już wcześniej pożegnali się z drużyną i pozycja Bryanta w zespole stale rosła. Kobe nie zagrał w 6 spotkaniach i wrócił dopiero na pojedynku z Seattle SuperSonics. Kontuzja odnowiła się i musiał poczekać miesiąc. Z Boston Celtics miał 18 punktów i 10 asyst.

Skręcił prawą kostkę, styczeń 2005

Jak wtedy twierdził: "To jest moja najgorsza kontuzja w życiu". Odpuścił sobie 16 gier przez miesiąc i wrócił na przegrany mecz z Cavaliers zdobywając 26 punktów.

Uraz kręgosłupa, Play-Off 2008

Podczas meczów półfinału Konferencji Zachodniej przeciw Utah Jazz, Bryant doznał urazu jego dolnej części pleców, coś, czego jeszcze nie doświadczył. Sam zdecydował, że będzie dalej grał. W kolejnym meczu (numer 5) zagrał 46 minut z wielkim bólem. Zdobył 26 punktów a Lakers wygrali 111-104. W rywalizacji do 4 zwycięstw prowadzili już 3-2.

Złamany palec, grudzień 2009

Tylko cztery palce do gry w prawej dłoni? Dla Bryanta to nie problem. Przez kilka tygodni nosił palca na szynie i  owiniętego w taśmie. Szyna utrudniała kontrolę piłki, dlatego większy nacisk kładł na drugą dłoń.

Kontuzja lewej kostki, luty 2010

Bryant zagrał 235 kolejnych gier. Skręcenie stawu skokowego wykluczyło go z Meczu Gwiazd NBA. Wrócił w sam raz na mecz Lakers przeciwko Grizzlies, zdobywając 32 punkty.

Kontuzji stopy, kwiecień 2011

Uraz doskwierał mu szczególnie podczas Play-Off. W timeoutach miał okład z lodu. Odmówił poddaniu się badania diagnozującego ciężkość obrażenia.

Kontuzja nadgarstka, grudzień 2011

W ciągu pierwszych dwóch przedsezonowych meczów przeciwko Los Angeles Clippers ból był nie do wytrzymania. Potwierdzono uszkodzenie wiązadeł. Mimo ich rozdarcia, kości pozostały nienaruszone co umożliwia mu w dalszym ciągu świetną grę.