1

NBA Draft zbliża się nieubłagalnie, przyszła więc pora na nieco obszerniejszą analizę potencjalnych wyborów Los Angeles Lakers. Na szczycie większości prognostyków znajduje się dziewiętnastoletni rozgrywający z University of Washington - Markelle Fultz, który zapowiada się na bardzo solidnego zawodnika. Szansę, iż trafi on do Jeziorowców są jednak znikome. 


Fultz najprawdopodobniej zasili szeregi Boston Celtics, którzy w tym roku wybierają z pierwszym numerem. Co prawda w swoim składzie mają już dwóch rozgrywających na poziomie (Isaiah Thomas, Marcus Smart), lecz mało prawdopodobne wydaje się, by odpuścili sobie tego typu zawdonika, by załatać dziurę na innej pozycji. 

Fultz w swoim pierwszym (i jedynym) sezonie w College notował średnio 23.2 punktów, 5.9 asyst, 5.7 zbiórek, 1.2 bloków oraz 1.6 przechwytów na mecz. Liczby te są z pewnością imponujące. Nie zapominajmy jednak, że jego zespół nie należał w minionym sezonie do najlepszych i to on był gównym kreatorem akcji. Jego Huskies wygrali jedynie 9 na 30 rozegranych spotkań. Dodatkowo na parkiecie spędzał średnio ponad 35 minut, co jak na warunki NCAA jest dość sporą liczbą. 

Z drugiej strony, bardzo interesującą sytuacją byłoby, gdyby Celtics zdecydowali się jednak na wzmocnienie pozycji niskiego skrzydłowego i wybrali Josha Jacksona. Wtedy to zarząd Lakers musiałby podjąć ciężką decyzję, czy wybrać solidnego Fultza, czy jednak Lonzo Balla, który zadeklarował, że nie ma zamiaru trenować przed draftem z Bostonem. 

Jak na rozgrywającego, Fultz ma bardzo niską skuteczność trafień rzutów osobistych, wynoszącą jedynie 65% na przełomie całego sezonu. Mimo swojego niskiego wzrostu potrafi jednak fenomenalnie dunkować, co pokazał już niejednokrotnie.

Jednym z problemów Markelle jest częste wymuszanie rzutów. Nie wynika to raczej z faktu, iż nie ufa swoim kolegom, gdyż często po jego rozegraniu koledzy z zespołu mają czystą pozycję do rzutu (ponad 35% asyst całego zespołu jest jego autorstwa, to więcej niż w przypadku Lonzo Balla). Dodatkowo Fultz zazwyczaj nie ma problemów z pokonaniem defensywy rywala, jednakże kiedy trafia na elitarnego obrońcę, bywają przypadki, gdzie nie może sobie z nim poradzić. 

Warto jednak spojrzeć również na jego plusy, a jest ich całkiem sporo (poza wymienionymi wcześniej). Fultz jest wyjątkowo atletyczny. Szybko przemieszcza się z piłką i tak jak już wspominałem, potrafi świetnie dunkować. 

Ma również potencjał na bycie solidnym defensorem (1.7 spg, 1.3 bpg). Jego wzrost i objętość ramion w parze dają fenomenalne połączenie, które z pewnością pomoże mu w NBA. Dodatkowo mimo kilku wad, jest oczywiście ofensywną bestią, która każdej drużynie z ligi dodałaby sporo siły w ofensywie.

Logowanie
Konferencja zachodnia
WP%GBSeriaDW
1Jazz00.00000
2Thunder00.00000
3Blazers00.00000
4Timberwolves00.00000
5Nuggets00.00000
6Warriors00.00000
7Clippers00.00000
8Lakers00.00000