Mecze przedsezonowe: Lakers 75 - Blazers 93
2012-10-11 08:51:00 | autor: | Komentarze [0]

Tagi: blazers, lakers, preseason 2012/2013

Grając bez trzech, istotnych dla rotacji graczy, Los Angeles Lakers przegrali drugi mecz sparingowy z Portland Trail Blazers 75-93. Obok zapowiadanej absencji Dwighta Howarda i Jordana Hilla, w spotkaniu nie wystąpił także lider Kobe Bryant, który na wtorkowym treningu nadciągnął mięśnie prawego ramienia. Zespół zapewnia jednak, że kontuzja nie jest poważna i w sobotnim meczu z Utah Jazz Kobe powinien już zagrać. Do zwycięstwa poprowadził Blazers debiutant Damian Liliard (14 punktów, 7 asyst), dla którego był to pierwszy występ na poziomie NBA.

Kobe Bryant i Dwight Howard, czyli dwaj nominalni starterzy zostali zastąpieni w wyjściowym składzie przez Jodiego Meeksa i Roberta Sacre. Dwójka największych gwiazd z zespołu z Los Angeles, mimo że nie ubrani w meczowe uniformy, i tak otrzymali owację na stojąco od kibiców zebranych w Citizens Business Bank Arena w Ontario, gdzie gościnnie został rozegrany ten mecz. W poprzednim meczu z Warriors, Jeziorowcy doznali dotkliwszej porażki (83-110), ale w pierwszej kwarcie tamtego pojedynku prezentowali się lepiej niż w jakimkolwiek momencie spotkania z Blazers.

Brak Bryanta na parkiecie mocno dał się we znaki Jeziorowcom, a zastępujący go Meeks wypadł bardzo blado i trafił zaledwie 1 z 7 rzutów z gry. Cały zespół Lakers miał jednak problemy z celnością tego wieczoru i to było głównym powodem tej porażki. Podopieczni Mike'a Browna skutecznie zakończyli tylko 38% rzutów z gry i fatalne 12,5% zza linii rzutów za trzy punkty. Jedyne co pozwoliło Lakers uniknąć wyższych rozmiarów porażki to świetnie wykonywane rzuty z linii rzutów wolnych (90,5%).

Pod nieobecność dwóch najlepszych strzelców, ciągnięcia gry w ataku można by się spodziewać od Pau Gasola, ale Hiszpan tym razem zdecydowanie nie stanął na wysokości zadania. W spotkaniu z Warriors Gasol miał mnóstwo miejsca i wiele dogodnych pozycji, dzięki czemu w 18 minut zdobył 9 punktów i zebrał 7 piłek. Gdy zabrakło na parkiecie Kobego, Lakers mieli ogromne problemy, żeby dograć mu piłkę tam, gdzie mógłby zdobyć łatwe punkty. Oddając rzuty głównie z trudnych i nieprzygotowanych pozycji, Gasol trafił tylko 3 rzuty na 12 prób. W ofensywie nie rozczarowali jedynie Steve Nash (13 punktów, 4 asysty, 4 zbiórki, 6/9 z gry) i Metta World Peace (12 punktów, 5 zbiórek, 6/10 z gry).

W przeciwieństwie do meczu z Warriors, tym razem Mike Brown grał długie minuty Nashem (25 minut), Gasolem i World Peacem (po 30 minut). Trener Lakers miał inny plan przedmeczowy, ale wynik po pierwszej połowie był jeszcze na styku (remis 44-44) i liczył, że jego zespół powalczy o zwycięstwo. Obecność trzech starterów na placu gry na niewiele się jednak zdała, gdyż nawet z Nashem, ofensywa Lakers wyglądała na zdezorganizowaną. Jeziorowcy mają jeszcze przed sobą sześć spotkań przedsezonowych, w których będą mogli popracować na odpowiednią chemią, której wciąż wyraźnie im brakuje i ma to również wpływ na ich grę po bronionej stronie parkietu, gdzie popełniali masę błędów, po których Blazers zdobywali łatwe punkty.

W wielu akcjach Lakers nie spieszyli się z rekcją obronną. Kiedy Portland grało transision, Jeziorowcy zbyt wolno wracali na własną połowę, a para podkoszowa Pau Gasol i Robert Sacre nie stanowiła żadnej zapory przed penetrującymi i podającymi na alley-oop graczami Blazers. To jednak z pewnością ulegnie zmianie kiedy do gry wrócą już Dwight Howard i Jordan Hill, więc nie powinno stanowić wielkiego zmartwienia dla Lakers na chwilę obecną. Debiutant Sacre spotkał się z pochlebnymi opiniami po pierwszym meczu z Warriors, ale tym razem nie wypadł już tak dobrze. Mike Brown kilkakrotnie zrugał go za zbyt powolne reakcje w defensywie, a co ciekawe, to właśnie dobra gra obronna była wymieniana jako jedna z jego największych zalet w przeddraftowych raportach scoutów. Sacre tego nie pokazał w tym meczu, ale można go pochwalić za przyzwoitą postawę w ataku (8 punktów, 2/5 z gry, 4/4 z wolnych).

Najjaśniejszą postacią po stronie Lakers był bez cienia wątpliwości skrzydłowy Metta World Peace, który z łatwością przedzierał się przez linię obrony Blazers i wszystkie 12 punktów, jakie uzbierał na swoim koncie, zdobył w polu trzech sekund, niczym rasowy podkoszowiec. Na wyróżnienie zasługuje również jego zmiennik, Devin Ebanks, który w 17 minut zdobył 10 punktów (3/8 z gry, 3/4 z wolnych) oraz zebrał 4 piłki. Nieźle zaprezentował się również Chris Douglas-Roberts, który jest w grupie graczy z niegwarantowanymi umowami, ale rzadko się o nim wspomina w kontekście walki o miejsce w 15-ce na sezon zasadniczy. Być może nie słusznie, gdyż już po meczu z Warriors był on chwalony przez trenera Browna. Tym razem w 14 minut Douglas-Roberts zdobył 7 punktów, oraz zanotował po zbiórce, asyście, przechwycie i bloku.

Po stronie Blazers, obok debiutanta Damiana Liliarda, najlepiej zaprezentowali się LaMarcus Aldridge (14 punktów, 8 zbiórek) oraz Nicolas Batum (12 punktów). Nieźle zagrał również ex-Lakers Adam Morrison, który jako zawodnik zaproszony na camp, stara się wywalczyć sobie miejsce w składzie Blazers na sezon zasadniczy. Przeciwko swojej byłej drużynie Morrison zdobył 9 punktów w 11 minut. Inny były Jeziorowiec, który również walczy o kontrakt, Coby Karl nie wszedł zaś w ogóle na parkiet.

Kolejny mecz Lakers rozegrają w sobotę, a ich przeciwnikiem będą koszykarze Utah Jazz. Będzie to pierwsze spotkanie Jeziorowców w nowym składzie przed własną publicznością.