Jazz 103 - Lakers 99
2012-03-19 08:19:00 | autor: | Komentarze [7]

Tagi: jazz, lakers, sezon 2011/2012

Każda zwycięska seria ma swój koniec, a wczorajszej nocy kresu dobiegły aż dwie. Lakers nie potrafili wygrać po raz szósty z rzędu, co byłoby to ich najdłuższą passą zwycięstw w tym sezonie, a w dodatku nie sprostali zadaniu obrony własnego parkietu. Drużyną, która dopiero jako trzecia w tym sezonie wygrała w Staples Center byli Utah Jazz, którzy wygrywając 103-99 przerwali zarazem serię 9 zwycięstw z rzędu Lakers przed własną publicznością. A to wszystko w noc, gdy Kobe Bryant rozgrywał prawdopodobnie najgorszy mecz w tym sezonie.

Bo z pewnością był to jego najgorszy występ w bieżących rozgrywkach, jak dotychczas, i lepiej dla fanów Lakers, by więcej takie spotkania mu się nie przytrafiały. Bryant trafił zaledwie 3 z 20 rzutów z gry, co dało mu fatalną 15-procentową skutecznośś, co zaś stanowi dla niego najgorszy rezultat w pojedynczym meczu w tym sezonie. Wcześniejszy niechlubny rekord, wynoszący 21,4% z meczu z Nuggets (1 stycznia 2012), został więc właśnie pobity. Dodatkowo, zaledwie mecz po tym jak Kobe trafił 5 z 8 trójek (najlepiej w sezonie), przeciwko Jazz trafił ich tylko 1 z 6. Oceny gry Bryanta nie ratują również 6 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty, przy tym jak popełnił aż 7 strat. Na koniec tej wyliczanki dodam, że Bryant stanął przed szansą doprowadzenia do dogrywki przy stanie 102-99 dla Jazz, ale jego rzut za trzy rozminął się z obręczą. „Zdarzają się w karierze takie spotkania. Nie mogłem w ogóle trafić. Nie wymuszałem tych rzutów, wszystkie były z dobrych pozycji i rzucałem tylko 20 razy. To było niemal komiczne, że nic nie wpadało.” – przyznał po meczu Bryant.

Zwalanie całej winy za porażkę na Bryanta, byłoby jednak niesprawiedliwe, przy tym jak cały zespół Lakers popełnił aż 24 strat (przy 13 Jazz) i rzucał za trzy ze skutecznością 15,4%. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że po tym jak w pierwszej fazie rozgrywek defensywa Lakers była czołową w NBA, i choć nadal plasuje się wysoko w rankingach, to w ostatnich siedmiu meczach Jeziorowcy tracili średnio 101,3 punktu na mecz, podczas gdy w całym sezonie jest to 92,7 punktu. „Popełnialiśmy zbyt wiele strat i nie wiem czy wynikało to ze zbytniej pewności siebie, czy graliśmy po prostu niezdarnie. Daliśmy im zbyt wiele możliwości do łatwych punktów, a oni to wykorzystali.” – powiedział Pau Gasol.

Gasol oraz Andrew Bynum stanowili prawdziwie dominującą siłę pod koszami i byli motorem napędowym ataku Lakers w tym meczu, ale przy braku wsparcia od pozostałych graczy, nie wystarczyło to na Jazzmanów. Wspólnymi siłami Bynum i Gasol trafili 20 z 26 rzutów z gry, podczas gdy ich koledzy z zespołu dołożyli tylko 13 trafień na 47 prób. Bynum był wręcz nie do zatrzymania i trafił 12 z 14 rzutów z gry i 9 z 12 z linii rzutów wolnych, dzięki czemu zakończył występ z dorobkiem 33 punktów oraz 11 zbiórek. Gasol dodał 18 punktów i 10 zbiórek, ale on, jak i Bynum zaliczyli również po 5 strat.

Swój drugi mecz w barwach Lakers rozegrał pozyskany w czwartek z Cleveland Cavaliers – Ramon Sessions. I po raz kolejny zaprezentował się lepiej od Steve'a Blake'a rozpoczynającego mecz w pierwszej piątce. Blake w 26 minut znowu nie zdobył żadnych punktów i jego jedyny pozytywny dorobek w tym meczu to 3 zbiórki i 2 asysty. Sessions dał natomiast z ławki 10 punktów, 6 asyst i 1 przechwyt, i to w mniejszym wymiarze czasowym, bo w trakcie 22 minut. Mimo że Sessions trafił tylko 1 z 7 rzutów z gry, to bez większych problemów mijał pierwszą linię obrony i regularnie przedostawał się pod kosz, wymuszając na Jazz faule. Dzięki temu aż 10 razy stawał na linii rzutów wolnych, z czego wykorzystał 8 prób.

Jedynym graczem Lakers, do którego ciężko się za cokolwiek przyczepić w tym meczu, był skrzydłowy Matt Barnes, który w 28 minut zdobył 12 punktów, zebrał 8 piłek i zanotował 6 asyst. Był to również jego najdłuższy występ, odkąd stracił miejsce w pierwszej piątce na rzeczy Metty World Peace'a, gdyż ten drugi doznał kontuzji lewego biodra i w drugiej połowie nie pojawił się już na parkiecie.